Kommittén för modernare byggregler leds av Kurt Eliasson och Anna Sander.

Kurt Eliasson

Kurt Eliasson kommer närmast från rollen som vd för SABO, Sveriges allmännyttiga bostadsföretag. Han har även varit direktör för Riksbyggen i Göteborg och vd för Göteborgs kommuns fastighetskoncern Framtiden.

 

 

Anna SanderAnna Sander är projektchef för stadsutvecklingsområdet Rosendal i Uppsala kommun. Tidigare har hon varit miljö- och kvalitetsdirektör hos NCC, departementsråd, chef för plan- och byggfrågor inom Regeringskansliet, vd för IQ Samhällsbyggnad och chef för forsknings- och innovationsstrategier hos WSP.

 

Kurt Eliasson och Anna Sander leder arbetet i kommittén på deltid och nås säkrast genom Johanna Ode, huvudsekreterare och kanslichef, se kontaktuppgifter nedan.

Kansli

Vill du komma i kontakt med Kommittén för modernare byggregler är du välkommen att höra av dig till någon av oss på kansliet:

Johanna Ode, huvudsekreterare och kanslichef
Telefon: 076-139 05 04
E-post: johanna.ode@regeringskansliet.se

 

 

Anna-Maria Engqvist, kommunikatör
Telefon: 076-777 98 08
E-post: anna-maria.engqvist@regeringskansliet.se

 

 

Caroline Bernelius Cronsioe, kommittésekreterare standarder
Telefon: 076-774 15 51
E-post: caroline.cronsioe@regeringskansliet.se

 

 

Jonas Hammarlund, ekonom
Telefon: 072-450 52 13
E-post: jonas.hammarlund@regeringskansliet.se

 

 

Maria Brogren, kommittésekreterare miljö- och klimat
Telefon: 076-830 45 12
E-post: maria.brogren@regeringskansliet.se

 

 

Marja Lundgren, kommittésekreterare byggregler
Telefon: 072-452 51 79
E-post: marja.lundgren@regeringskansliet.se

 

 

Åsa Johansson, jurist
Telefon: 076-845 64 90
E-post: asa.v.johansson@regeringskansliet.se

 

 

Postadress: Regeringskansliet, N2017:05, kv Garnisonen, 103 33 Stockholm
Besöksadress: Karlavägen 100 A, plan 8